Na stránku stretávok Nitrianske Rudno 2017 Hlavná stránka IRŠ MD-1
Prezančná listina (skoro úplna)

DECHTICE (TaSomTen-neeeee?)

V horách dechtického chotára, takmer na rozhraní s chotárom obce Dobrá Voda, dal gróf Jozef Erdődy, uhorský kancelár, postaviť neskorobarokový poľovnícky kaštieľ Planinka (predtým Erdőház - Lesný dom). Projekty vypracoval hlohovský staviteľ František Částka a objekty postavil v rokoch 1774 - 1775.

Počas víkendu 15.-17. júna 2018 bola Planinka miestom dlho očakávaného stretnutia predstaviteľov Vyšehradskej skupiny V4. Najväčšie zastúpenie mali pochopiteľne Slováci - Česko sa zmohlo iba na dvoch príslušníkov (aj tí boli Moraváci), Poľsko malo jedného zástupcu a Maďari pre istotu neposlali nikoho (ešte že máme Maďarov vlastných).

Cieľom stretnutia bola príprava osláv 50. výročia založenia jednej z najvýznamnejších kultúrnych ustanovizní druhej polovice 20. storočia v bývalej ČSSR - Internátneho rozhlasového štúdia Mlynská dolina 1. Najvyšší, nižší i tí úplne nízki predstavitelia sa jednomyseľne zhodli na potrebe oživiť záujem o dnes už legendárny stánok kultúry a prilákať späť zblúdené ovečky. Oslavy polstoročnice sa preto (možno) uskutočnia na mieste činu - v samotnom srdci Alma Mater. Okrem toho bude potrebné zvýšiť informovanosť okolitej verejnosti prostredníctvom reklamných predmetov typu tričiek, šiltoviek, pohárov, posteľnej bielizne a billboardov.

V sobotu sa prevažná väčšina delegátov vybrala na neďaleký kláštor sv. Kataríny Alexandrijskej, kde si minútou ticha uctili pamiatku všetkých padlých.

Po aj počas bi-tri-quatro-xx-rokovaní sa Slovač nezaprela a v roli usporiadateľa bohato pohostila zahraničných hostí. V sobotu dokonca špeciálne kvôli tejto akcii priamo z ďalekého Talianska priletela i dvojica organizátorov, ktorí vyslovili spokojnosť s priebehom akcie a zinkasovali všetkých prítomných.

Do čela Ústredného prípravného výboru budúcoročných osláv bol nominovaný Zlatý kľúčik. Všetci zúčastnení mu dali po mandáte.